Ta mini pomarańcza jest skutkiem skrzyżowania kwaśnej pomarańczy oraz kumkwata japońskiego. Ma niespecjalnie okazałe kwiaty, o znakomitej woni. Obsypują roślinę przez cały rok, chociaż najliczniej mamy szansę je zaobserwować w okresie lata.
Najbardziej znaczącym elementem ozdobnym kalamondyny są miniaturkowe ale licznie rosnące, kuliste owoce, pojawiające się na niej właściwie ciągle i jednocześnie ukazują zróżnicowane fazy dojrzałości. Z reguły osiągają rozmiar do 4 cm średnicy oraz posiadają mocno pomarańczową barwę. Dodatkowo gałęzie drzewka posiadają ciernie. Wysokość rośliny sięga średnio do 1,5 m.
Może być ona uprawiana z wykorzystaniem nasion lub ukorzeniania pędów. Szczepione na podkładkach sadzonki, będą najlepszą metodą zapoczątkowania uprawy tej rośliny. Tak, jak i inne cytrusy, drzewko to potrzebuje dużej ilości naturalnego światła.
W letnim okresie (maj - wrzesień) (kiedy przymrozki nie atakują już nocą), opłaca się przestawiać je do ogrodu lub na taras, zapewniając jednakże, iż miejsce okaże się wystarczająco nasłonecznione jak również wolne od przeciągów
W takich realiach, drzewko winno ujawnić oczywisty wzrost. Warto podlewać ją w sposób umiarkowany i regularny. Szczególnie istotne, aby gleba pozostawała cały czas delikatnie nawilżona. Opłaca się również sporządzić właściwy drenaż na dnie donicy, by nadwyżka wilgoci nie nie był przyczyną gnicia korzeni. Czas jesienno – zimowy może być dużo bardziej trudny, ze względu na małą ilość słonecznego światła oraz nazbyt suche powietrze, z jakim mamy do czynienia w przypadku pomieszczeń z centralnym ogrzewaniem. Polecanym rozwiązaniem na ten czas, jest przeniesienie rośliny w miejsce, gdzie utrzymywana jest temperatura ok. 10 – 15 oC a jednocześnie roślina posiada dostęp do naturalnego światła słonecznego.
Kalamondyna w tym okresie bowiem wstępuje w stan spoczynku i wymaga szczególnej opieki.
Najczęstszymi błędami, w hodowli omawianych roślin okazuje się złe nawadnianie oraz nienawożenie. Pierwszy i drugi wariant, będzie skutkować żółknięciem oraz opadaniem liści. Kalamondyna traci również często swój dobry wygląd na skutek braku odpowiedniej ilości światła. Opłaca się zarezerwować dla niej południowe bądź południowo – zachodnie okno, by wykorzystała jak najwięcej ze światła słonecznego. Inna ważna sprawa, to przestawianie roślin – nie należy narazić ich na zbyt gwałtowną zmianę temperatury bądź oświetlenia, gdyż może to skutkować opadaniem liści. Czerwce i przędziorki, to szkodniki, które mogą zaatakować tę roślinę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz