czwartek, 29 października 2015

Dojrzała cytryna w donicy może być Twoja :)

Mimo, iż jeszcze parę lat wcześniej mogłoby się wydawać, iż rośliny egzotyczne w naszym pięknym państwie jest to jedynie bajka, względnie uprzywilejowanie ludzi niezmiernie bogatych – to współcześnie niemal każdy spośród nas będzie mógł sobie zezwolić na kupno tego typu rośliny. 


Chociaż w naszym kraju aura kocha być zmienna, to jednak znajdzie się sporo odmian, które bez skrępowania możemy kupować i pielęgnować osobiście. Pod owym kątem rośliny egzotyczne najprzejrzyściej będzie reprezentować cytryna skierniewicka. Roślinka takiego typu  pierwsza doskonale przyjęła się profesjonalnym hodowcom, zaś jej hodowla nie okazała się tak skomplikowana, jak na wstępie myślano. Idealnym rozstrzygnięciem będzie cytryna w doniczce – wszystkim tym poniekąd bardziej cierpliwym można rekomendować indywidualne uprawianie drzewka z pestki (bo i w taki sposób da się). 

Niemniej trzeba się liczyć z faktem, iż przebieg taki mógłby trwać parę długich lat, zanim się doczekamy drzewa takiego, jak na przykład kupiona u solidnego hodowcy cytryna w doniczce. Kupione drzewo będzie nam w domu się niezmiernie dobrze rozwijać, jeśli zastosujemy parę fundamentalnych norm. Przede wszystkim trzeba potraktować takiego typu roślinę tak, jak by rosła w swoim naturalnym środowisku i rosła w glebie. Cytryna w doniczce nie będzie lubiła przenoszenia z jednego miejsca na miejsce. Wskazane jest namyślić się, w jakim miejscu chcemy zakupioną roślinkę ustawić, ponieważ najrozsądniej by było, jeśliby w tym danym miejscu rosła do końca. Przeto powinno się pamiętać, iż różnorakie rośliny cytrusowe, w tym cytryna w doniczce również, uwielbiają miejsca jasne, słoneczne i ciepłe, ze znaczną dozą odpowiednio rozproszonego światła. 



W okresie zimy, gdy cytryna w doniczce przechodzi w okres spoczynku temperatura musi być raczej mniejsza, ponieważ zanadto duża sprawi, iż roślince zaczną opadać liście. Cytrusy takiego rodzaju nie znoszą przeciągów. Podobnie niebagatelny bywa fakt, iż nie powinny rosnąć w kuchni, wyjątkowo takiej, gdzie stosujemy kuchenki na gaz – nie znoszą zbyt dobrze ziemnego gazu i nawet niewielka jego doza mogłaby zaszkodzić roślinkom. Podobnie istotny bywa modus nawilżania – cytryna w doniczce potrzebuje umiarkowanego podlewania. Zbytnie przelanie roślinki może doprowadzić do nadmiernego opadania liści. Ochroni wszystkich nas przed tym kłopotem odpowiedni drenaż wyłożony na samym dnie doniczki i regularne odlewanie wody z podstawki pod doniczką – korzenie rośliny stojąc w wodzie mogą zacząć gnuśnieć. 

Jeśli będziemy pamiętać również o tym, iż cytryna w doniczce uwielbia nawożenie raz jeden na 2 całe tygodnie w okresach silnego wzrostu, kwitnienia i owocowania, to bezspornie będziemy mogli weselić się zdrową i pięknie się rozwijającą rośliną. Stosując się do powyżej wymienionych norm hodowane przez nas osobiście drzewo będzie na bank niezwykłą dekoracją naszego mieszkania ewentualnie tarasu. Cytryna w doniczce wyjątkowo, ponieważ to jest jeden z nielicznych cytrusików, jaki nieomalże przez caluteńki czas obłożone bywa drobnymi, bielutkimi kwiatami o ujmującym zapachu.

środa, 14 października 2015

Rośliny egzotyczne w mieszkaniu? Da radę je utrzymać?

Zielone rośliny z pewnością towarzyszą wszystkim nam codziennie. Gros spośród nas samych ma w swym własnym domu takie, jakie z zamiłowaniem hoduje w doniczkach, bądź na swym tarasie. Są owe rośliny oraz zawsze będą fragmentem naszego własnego  zwykłego życia, natomiast domek z nimi zdaje się stawać znacznie bardziej życzliwy. 


Typów, jakie moglibyśmy hodować na własnych parapetach bywa ogromne morze, aczkolwiek coraz to bardziej znane robią się rośliny egzotyczne, jakie sympatycy roślin zielonych kupują w dużo większych ilościach. 

Rośliny egzotyczne od bardzo dawna dobrze znane są florystom w naszym kraju, aczkolwiek dopiero kilka ostatnich lat ożywiło progres takiego rodzaju gałęzi. Rośliny egzotyczne kupowane bywają z różnych powodów, lecz najczęstszy spośród owych powodów to jest chęć posiadania na własność choćby odrobiny egzotyki we prywatnym domu. Takiego typu rośliny, drzewka oraz krzewy wniosą ze sobą nieprawdopodobną atmosferę cieplejszych krajów, jakie kojarzą się ze słońcem, oryginalnością oraz doskonałym humorem – sama ta myśl o krajach tropikalnych wprawia wszystkich nas w cudowny klimat oraz przywodzi na myśl wspomnienia o bardzo udanych wczasach. 

Rośliny egzotyczne, poza tym, iż budują element tego świata dla nas samych codziennie nieodstępnego, swoim urokiem oraz wdziękiem dodają jakiemukolwiek pomieszczeniu dodatkowych atutów. Hodowane w warunkach domowych (w domach bądź na balkonach) prezentują się wyjątkowo wspaniale – zauroczając swymi zielonymi listkami oraz kwiatostanami oraz maleńkimi owocami. Kwitnące rośliny egzotyczne to nie jedynie niesamowity widok – to jest także niezwykły zapach, jakiego nie zastąpi jakikolwiek syntetyczny odświeżacz powietrza. 



Na dodatek, rośliny egzotyczne mają tą zdolność, iż potrafią kwitnąć także w trakcie owocowania – roślinka z przepięknymi, dojrzałymi w słońcu owocami na domiar tego obsypana mnóstwem drobnych kwiatuszków, roznoszących w calusieńkim domu szczególny zapach to jest bezspornie pejzaż godzien pozazdroszczenia. Z takiego także powodu coraz to większa liczba osób lubuje się w takiego typu roślinach. Jako że profesjonalni hodowcy od pewnego czasu także pracują z roślinkami egzotycznymi bywa na tym rynku mnóstwo książek, jakie początkującemu hodowcy będą mogły przyjść z pomocą. Natomiast, bez dwóch zdań, pożądane byłoby mieć w mieszkaniu do tego stopnia sporadycznie spotykaną roślinkę, osobiście wyhodowaną.

niedziela, 4 października 2015

Niebezpieczeństwa które czyhają na Twoje cytrusy?

Niesłychanie często pomimo zrealizowania istotnych wymogów hodowania naszych cytrusików, roślinki niedomagają. Choroby cytrusów objawiają się żółkniejącymi liśćmi, więdnięciem bądź również odpadaniem listków. O tym, iż roślina robi się chora dowodzą również plamy i przebarwienia na jej różnych listkach. Kiedy roślinki nie będą dobrze użyźniane, możemy mieć pewność, iż nie ominą nas samych połączone z tym choroby cytrusów. 

Deficyt magnezu powoduje pożółknięcie końcówek listków. Jeśli nasza roślina znienacka zacznie więdnąć to znak, iż brak roślinie cynku. Przy znacznie większych niedoborach tego składnika będą nam żółkły calusieńkie listki. W momencie braków manganu bądź żelaza listki roślinki będą przebarwiały się w punktach pomiędzy żyłami – na szczęście w owym przypadku nie dochodzi do ich odpadania. Uprawiając rośliny cytrusowe powinno się być niezwykle bacznym obserwatorem. Którykolwiek z wyżej wspomnianych symptomów winien być przesłanką do zakupu dobrego nawozu dla roślin. W owym przypadku perfekcyjny okaże się dobry nawóz sypany na liście, gwarantujący roślinie zbędnych elementów. 

Choroby cytrusów powodują również tego rodzaju elementy, jak na przykład niska wilgotność powietrza, co mogłoby przyczynić się do żółknięcia, brązowienia zaś ostatecznie odpadania listków. Szczęśliwie ratunkiem w tego rodzaju sytuacji mogłoby się okazać standardowe zraszanie rośliny. Na nieszczęście, nasze własne roślinki mogłyby zostać narażone również na różnego typu przypadłości. W tym przypadku choroby cytrusów powodowane będą przez grzyby – bardzo pojawiająca się przypadłość pochodząca od grzybów wśród cytrusów to jest antraknoza cytrynki. Objawia się tego typu choroba brązowiutkimi plameczkami na blaszkach liściowych ze sporymi skupiskami nowych zarodników owego grzyba. Rzecz jasna i w takiego typu przypadku listki chorych cytrusików opadają. 

Jedynym ratunkiem dla roślinki będą opryski adekwatnymi produktami grzbybójczymi, powtarzane w odpowiednich odstępach czasu. Rośliny hodowane w doniczkach będą niezmiernie podatne na uderzenia standardowych szkodników. Choroby cytrusów powodowane są po największej części przez przędziorki i różnorodne (tarczniki, miseczniki cytrusowce, wełnowce). Wszelkie przędziorki (maleńkie pająki) działają na pełnej powierzchni roślinki, wysysając z rośliny wszelkie soki. O ich bytności mówią białawożołte plamki na listkach, które zamieniają barwę i w ostatniej fazie choroby opadają. Ich sprzymierzeńcem będzie suche, cieplutkie powietrze w pomieszczeniu – zaś ratunkiem dla roślinki, transfer jej do znacznie bardziej chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia o konkretnej wilgotności otoczenia. 

Naturalnie odpowiednio dobrane produkty pomogą w ostatecznym usunięciu tych szkodników. Acz możemy wykorzystać ich naturalnego przeciwnika – szklarniowego dobroczynka. Wszelakie szkodniki z innej grupy będą również niezmiernie trudne do usunięcia z roślin. Na nieszczęście ich funkcjonowanie również sprawia śmierć cytrusów. Szkodniki tego typu czepiają się do różnych części roślinki swymi otworkami gębowymi, wysysając sok. 

Tarczniki i miseczniki zauważalne będą w formie białych tarczek, wełnowce będą zaś pokryte specjalną wydzieliną z woskiem. Walcząc z tymi owadami powinno się usunąć je z roślin i zastosować adekwatne środki do oprysku, ratując się ponadto olejem parafinowym. Powinno się pamiętać, iż niszcząc choroby cytrusów, w wypadku stosowania oprysków roślinę powinno się wynieść na zewnątrz, jako że chemicznych środków chroniących rośliny nie powinno używać się w zamkniętych domach. Przed zastosowaniem takiego typu środków wskazane jest jednakowoż użyć naturalnych środków chroniących roślinki.