niedziela, 20 września 2015

Sadzonki cytrusów to podstawa

Po zapoznaniu się z podstawowymi wiadomościami na temat cytrusów jak również ich hodowaniu powinno się rozejrzeć się za sadzonkami. W rzeczy samej możemy własne cytrusy wypielęgnować osobiście – z pesteczki. W owym celu trzeba należycie wcześniej wstępnie przygotowaną pestkę (wyczyszczoną z całości miąższu jak również namoczoną w letniej wodzie – natomiast uprzednio trochę porysowaną żyletką względnie też startą ściernym papierem, co umożliwi znacznie lepsze pochłanianie czyściutkiej wody) posadzić w adekwatnej mieszance torfu jak również piachu 1:1. 

Doniczki nie zakrywamy aż do czasu, gdy zjawią się pierwsze sadzonki cytrusów. Taki proces nie dopuści nigdy do powstania pleśni jak również nasze sadzonki cytrusów będą miały sposobność pomału się rozwijać – po pewnym okresie czasu będziemy mieli możliwość nakryć owe sadzonki folią (najpewniej lekko podziurkowaną, co zapewni na domiar tego wspaniały klimat naszym wzrastającym nasionkom), pamiętając o permanentnym wietrzeniu sadzonki cytrusów. 


 Donicę z nasionkami najlepiej postawić w cieplejszym pokoju (świetnym rozwiązaniem będzie typowy kaloryfer), , w którym temperatura nie spadnie poniżej 25 stopni Celsjusza. W takim razie już po dwóch - czterech tygodniach będziemy mogli zobaczyć maleńkie sadzonki cytrusów. Pewnym mankamentem takiej metody bywa bardzo przeciągnięty okres czekania na owoce z owego rodzaju sadzonki cytrusów. Wszelkie cytrusy uzyskane z nasion jednozarodkowych będą kwitnąć dopiero po dwudziestu długich latach. Natomiast sadzonki cytrusów otrzymane z użyciem nasion wegetatywnych kwitły będą już po 2-3 pełnych latach. 

Rzecz jasna najłatwiejszym sposobem jest nabycie rozwiniętej już rośliny – chociażby wspomnianej powyżej Skierniewickiej cytryny. Drzewko owocowe będzie owocować w dużym stopniu szybciej, o ile sadzonka została wzięta z drzewka już owocującego. Tego typu roślinka, która już wcześniej przetrwała okres młodzieńczy będzie najodpowiedniejszym „dawcą” nowiutkich sadzonek. 

W owym celu dobiera  się roczny, lekko zdrewniały już mały pęd, odłącza ów pęd jak również tnie na mniejsze odcinki, w którym każdy odcinek posiada 2 listki. Tak sporządzone sadzonki cytrusów zamieszcza się w doniczce zapełnionej tą samą mieszanką, jak na przykład w odniesieniu do nasion. Prócz tego powinno się koniec rośliny tuż przed posadzeniem umoczyć w środku, który przyspieszy przyrost korzeni. 

Donicę przykrywa się zwykłą folią, dając stosowny klimat. Po około 6 tygodniach, gdy roślinka będzie już akuratnie zakorzeniona, możemy przesadzić ową roślinkę do ziemi. Młode drzewka cytrusów ogromnie często tracą pierwsze owoce. Jest to jednak proces całkiem regulowany przez rośliny – jego funkcją bywa wypuszczenie jak największej ilości liści jak również wzmocnienie swego własnego układu korzeniowego przez pierwsze dwa - trzy lata od momentu zasadzenia sadzonki cytrusów.

sobota, 12 września 2015

Jak hodować cytrusy?

Hodowla roślin w mieszkaniu to jest czasami nie lada przedsięwzięcie. Zwłaszcza jeżeli idzie o cytrusy. Także laik w tego typu kwestii zdaje sobie sprawę, iż uprawa tego typu roślin potrzebuje solidnego podejścia i głównie podstawowej wiedzy na temat ich uprawy. Cytrusy bowiem są to wymagające roślinki – aczkolwiek traktowane w rzetelny sposób staną się wspaniałą chlubą każdego domu. Cytrusy hoduje się od więcej niż trzech tys. lat. Mimo, iż guru w ich hodowli byli oraz nadal będą mieszkańcy Chin, to jednak do Europy cytrusy przywieźli mieszkańcy Arabii w XI w. 

W naszym własnym państwie pojawiły się dzięki królowej Bonie. Największą renomą w dalszym ciągu szczyci się Cytryna skierniewicka , które jest drzewem najmniej oczekującym spośród cytrusików i najlepiej odnajdującym się w naszym klimacie. Jej uprawianie nie sprawia za licznych problemów – drzewko prócz tego daje śliczne, wielkie owocki i okryte bywa ogromnymi, ozdobnymi liśćmi. 

Cóż takiego wskazane jest wiedzieć, zaczynając własną przygodę z tymi roślinkami? 

Zwłaszcza, iż cytrusy to roślinki zimozielone, z familii tzw. rutowatych (Rutaceae), niezmiernie czułe na przymrozki. Dlatego też wypada się przyszykować na hodowlę cytrusków w doniczkach, w domu. Kupując tego typu drzewko wypada pamiętać, iż kochają owe drzewka dość sporą porcję rozproszonego światła i znaczną porcję wilgotności w powietrzu. Nie trzeba przestawiać za często roślinki bądź przekręcać doniczki w kierunku światła, bowiem cytrusy owych zabiegów nie lubią. 


Jednak wystawiając rośliny otwarcie na wpływ promieni słonecznych możemy doprowadzić do sparzenia listków, natomiast w efekcie do ich opadania. Także z podlewaniem cytrusów wypada być ostrożnym – nie możemy doprowadzić do zalania rośliny, nie zapominając przy tym jednocześnie, iż w czasie rośnięcia cytrusy oczekują bardzo częstego i intensywnego nawadniania. Przesuszenie bryłki z korzeniami także nie oddziałuje na roślinę dobrze – roślina traci w takim przypadku listowie i kwiaty. 

Powinno się wskutek tego dość często ową roślinkę nawadniać. W rzeczy samej nie zapominamy o prawidłowym nawożeniu naszych cytrusów i o stałym przycinaniu młodych pędów, co ułatwi nam wszystkim danie cytrusom bardzo ładnego  pokroju i zwiększy krzewienie się małych pędów. Cytrusy uprawiane w doniczkach mają zazwyczaj blisko 2 m. Jednocześnie, w związku z kwestią, iż bywają samopylne, nieomalże ciągle kwitną. 

Kwiaty pojawiają się także, gdy na gałązkach są już owocki. Obsypane kwiatami cytrusy wypełniają wszelkie pomieszczenia niesamowitym zapachem. Z kolei owocki są w stanie się utrzymać na drzewach cytrusowych plus minus roku.

sobota, 5 września 2015

Cytrusy - wyższa liga roślin uprawnych :)

Jeśli kochasz rośliny zielone jak również z powodzeniem hodujesz takie roślinki w swoim własnym domku, na parapecie, balkonie względnie tarasie to nic nie stoi nam na  przeszkodzie aby podwyższyć poprzeczkę i zacząć pielęgnację egzotycznych roślin. Roślinki takiego rodzaju, do tej pory względnie rzadko widywane w naszych prywatnych mieszkaniach, coraz sukcesywniej podbijają serduszka „domowych hodowców”. Wobec tego cytrusy w domu aktualnie nie dziwią nas samych tak bardzo bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. 

Jakim sposobem pielęgnować cytrusy w domu? 

W rzeczywistości, nie są to rośliny zazwyczaj widywane w naszym klimacie, lecz starczy się zastosować do kilku najistotniejszych zasad, ażeby z rezultatami pielęgnować cytrusy w domu. Po pierwsze wypada rozpocząć od ustalenia, w jakim miejscu pragniemy ustawić naszą roślinę. Z powodzeniem będziemy mogli przez pełny rok kalendarzowy trzymać cytrusy w domu. Niemniej w miesiącach szczególnie cieplejszych będziemy mogli nasze nowe rośliny ustawiać na balkon ewentualnie tarasik. Z jakiego powodu tak bardzo nader istotne będzie zdeterminowanie konkretnego miejsca, w jakim będą stały nasze cytrusy w domu? 


Roślinki takiego rodzaju nie lubią bezustannego przesuwania, okręcania donicy – najbezpieczniej traktować owe rośliny w ten sposób, jak by były w swoim zwykłym środowisku – w przyrodzie przecież roślinki egzotyczne nie przenoszą się z danego miejsca na inne miejsce. Żyją w tym jednym i w taki sam modus winniśmy potraktować je w naszych własnych domkach. Rośliny egzotyczne nie lubią przeciągów, przeto najbezpieczniej ustawić je w miejscu, w jakim przeciągów będą mogły uniknąć. Idealne będzie miejsce słoneczne jak również niesłychanie ciepłe. 

W tego typu warunkach cytrusy w domu będą czuły się najpewniej. Warto również pomnieć, że egzotycznym roślinkom niesłychanie szkodzi gaz z gazowych kuchenek, przeto najbezpieczniej nie ustawiać owych roślin w kuchni – również maleńkie stężenie tego gazu może zaszkodzić roślinie. W efekcie będzie ona gubić listowie. Ważne bywa również podlewanie rośliny, wyjątkowo w miesiącach wzrostu jak również kwitnienia. Dodatkowe nawożenie roślin ułatwi im progres. 

Cytrusy w domu to ogromna ozdoba mieszkania. Są bowiem nie jedynie piękne – nadają ponadprzeciętny nastrój, i w miesiącach kwitnienia ich kwiatki rozsiewają niebywałą woń w calusieńkim domu. Tym samym, główne zasady uprawy tych roślinek egzotycznych nie są skomplikowane, i w trakcie hodowli poznamy naszą roślinę jak również nauczymy się, co dla owej rośliny najlepsze.

środa, 2 września 2015

Jakiego typu nawozy są najlepsze dla cytrusów?

Hodując cytrusy nie powinniśmy zapominać o dodawaniu cytrusom adekwatnych elementów odżywczych. Nawóz do cytrusów stosowany w adekwatnych ilościach dopomoże w odpowiednim rozwoju cytrusów. Niemniej jednak wypada zważać, by nie przedobrzyć z dawką nawozu do cytrusów, bo mogłoby to przynieść spora szkodę roślinie. 

W wypadku cytrusów ciężko wskazać jedną tylko regułę użytkowania nawozu do cytrusów – którakolwiek roślina potrzebuje indywidualnego podejścia, jednak jest nieco ogólnych norm, jakie możemy z powodzeniem zastosować do różnorodnych odmian. Nawóz do cytrusów musi być stosowany w szczególności w czasie letnim, gdy wzrost roślin jest niezwykle intensywny, zjawiają się kwiaty i owocki – wtedy egzotyczne rośliny wymagają silnego nawożenia. 


 Ten proces najbezpieczniej rozpocząć już z początkiem marca - kwietnia, gdy rośliny zaczynają budzić się do życia. Rzecz jasna mowa tu o nawożeniu doglebowym. Cytrusy bowiem możemy także nawozić dolistnie – opryskując je wodą zawierającą dostosowany nawóz do cytrusów. Dolistny sposób nawożenia możemy z powodzeniem zastosować w momencie odpoczynku rośliny (październik - kwiecień). W tamtym czasie opryskujemy roślinę wodą, jaka ma nawóz do cytrusów (blisko. ćwierć rekomendowanej dawki nawozu) co dziesięć - dwadzieścia pełnych dni. Powracając  doglebowego nawożenia możemy wykorzystać różnorodny nawóz do cytrusów. 

W branży wynaleźć można nawóz do cytrusów w płynie, w granulkach czy też nawozy organiczne. Rośliny egzotyczne bywają roślinami, jakie w większych ilościach pochłaniają azot, w szczególności nieco większe drzewa w czasie sporego wzrostu. Dlatego nawóz do cytrusów musi posiadać go w największej ilości, w porównaniu do innych, nieodzownych do rozwoju cytrusów, elementów – fosforu jak również potasu. 

Najbardziej prawidłowe zestawienie to 2, 1, 1. Do tego wszystkiego nawóz do cytrusów musi mieć żelazo, cynk jak również mangan. Nawożenie egzotycznych roślin tyczy się roślinek znacznie większych, bo młode sadzonki nie wymagają tak intensywnego nawożenia. Proces ów najbezpieczniej rozpocząć nie wcześniej niż po połowie roku. W największym stopniu wzięty nawóz do cytrusów jest to nawóz do roślin w postaci płynu. Może być użytkowany co siedem dni, czy też nawet przy każdym podlewaniu. 

Tu jednakowoż wypada być niezwykle czujnym, by nie doprowadzić do przenawożenia rośliny. Nawóz do cytrusów w granulkach jest równie modny – najbardziej nawóz wolnodziałający. Stosujemy ten nawóz nieco rzadziej, bo zaledwie 2-3 razy w roku kalendarzowego. Każde podlewanie rośliny powoduje, że nawóz wysypany na wierzchniej warstwie gleby wspólnie z  wsiąka poniżej powoli uwalniając elementy odżywcze. Stosuje się także nawozy organiczne, w szczególności z bardzo rozcieńczonej gnojowicy, ewentualnie kompostu czy też biohumus. 

Nawożenie egzotycznych roślin będzie niezwykle ważne, niemniej jednak wypada być tu niezwykle ostrożnym, bo zanadto duża miara nawozu do cytrusów mogłaby zaszkodzić roślinie. Więc wypada niezwykle cierpliwie obserwować hodowane przez siebie egzotyczne rośliny jak również dostosowywać do każdego spersonalizowany sposób nawożenia.