Hodowla roślin egzotycznych to nie wyłącznie sprawa kupienia odpowiedniej młodziutkiej sadzonki i znalezienia dla rośliny adekwatnego punktu w domku. Jednakowo kluczowe, jak na przykład miejsce będzie samo podłoże, w jakim nasza roślinka będzie rosła. Rośliny nabywane w punktach florystycznych czy u rzetelnych hodowców powinny być zasadzone w glebie dla tych roślin najbardziej odpowiedniej.
Lecz trzeba mieć na uwadze, że nawadnianie rośliny nieodpowiednią wodą mogłoby doprowadzić do pewnej zmiany warunków ziemi. Tedy pożądane byłoby poznać kilka reguł tyczących się adekwatnych zalet, jakie winna mieć ziemia do cytrusów. Egzotyczne rośliny mają to do siebie, że najodpowiedniejsza dla takich roślin gleba winna mieć odczyn kwaśny.
Na rynku przystępna będzie już gotowa ziemia do cytrusów, tymczasem zupełnie nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby poznać tajemnice składu i solidnych proporcji ziemi do naszych nowych roślin egzotycznych. W ów modus w miarę potrzeby będziemy w stanie osobiście przyrządzać odpowiednią mieszankę. Kupna gleba będzie miała to do siebie, że w żadnym razie nie jesteśmy pewni czy nie zawiera w swym własnym składzie nasion odmiennych roślin. Mogłoby się bowiem okazać, że w nabytej przez nas samych glebie znajdą się zarodniki paproci – a w naszej własnej doniczce, poza cytrusikiem, będzie rosła paprotka.
Niezmiernie często na wierzchniej warstwie tego typu ziemi pokazuje się także mech. Samodzielne przygotowanie takiego rodzaju mieszanki nie będzie skomplikowane. Główną właściwością, którą winna charakteryzować się ziemia do cytrusów to wyborna przepuszczalność. Dobra gleba musi być leciutka, spulchniona, nie powinna także zatrzymywać wody. Donica, w której wsadzimy rośliny egzotyczne powinna mieć odpowiednie otworki ułatwiające wypływanie nadmiernej ilości wody, gdyż jej gromadzenie się na takiej podstawce mogłoby wywoływać rozkład korzonków. Pomocny w owym procesie się okaże także perlit, zmieniający znacznie fakturę ziemi.
Odpowiednia ziemia do cytrusów winna mieć pH 5,5-6,5. Odczyn taki możemy otrzymać mieszając konkretne rodzaje ziemi w adekwatnych proporcjach. Najlepszym rozstrzygnięciem będzie zmieszanie ziemi gliniastej, kompostowej i torfu w proporcjach 1, 2, 2. Do tego typu zestawu pożądane byłoby dorzucić garść piachu.
Niżej kilka konkretnych przykładów mieszanek, jakie z sukcesem sprawdzą się w pielęgnacji roślin egzotycznych: - czarnoziem, piasek, perlit (8, 3, 2) z dorzuceniem garści torfu, - sosnowa kora, perlit, czarnoziem (proporcje: 5, 1, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, wędkarska glina słaboklejąca (proporcje: 5, 2, 2, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, kompostowa ziemia (proporcje: 5, 2, 1, 1). Czarna gleba wykorzystywana w tego typu mieszance winna mieć pH 5,5-6,5 (np. gleba do palm). Perfekcyjny piasek to ów stosowany w budownictwie, siwy, gruby – przed użyciem trzeba jednakże go odpowiednio wyparzyć.
Za to glina powinna być odpowiednio wysuszona i bardzo drobno zmielona. Sosnowa kora nie mogłaby być mniejsza niż 1 centymetr – niemniej można z sukcesem użyć kawałków łupiny kokosowego orzecha. Niedawno lubianym procesem będzie dorzucanie odpowiedniej mikoryzy, która usprawnia pobór odżywczych substancji z gleby.